HANS BERGSTRÖM, bordslampa, E1240, ASEA Belysning, 1940-tal.
Kannelerat skaft av trä, rund mässingsklädd fot. Kupa av vitt glas. Skärm av textil. Höjd ca 53 cm.
Smärre slitage. Ej funktionstestad.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10