Underrede av mahogny. Klädd med skinn. Lösa plymåer. Fåtöljens sitthöjd 40, bredd 72, djup 92, höjd 95 cm. Fotpallens längd 59, bredd 50, höjd 40 cm,
Torkad stoppning. Slitage. Repor. Märken.