JOHAN ÅKERBLAD, spegellampett, i rokoko, signerad och med Stockholms hallstämpel, daterad 17?4
Ljusarm av mässing för ett ljus. Tvådelat glas med slipad dekor infattat med blyram. Monogramsignerad på bakstycket med krönt IÅ för Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799) samt med Stockholms hallstämpel med datering 17?4. Höjd 40, bredd 9,5 cm
Åldersrelaterat slitage. Senare ljusarm.