VÄGGLAMPOR, mässing och glas, ett par, Verlys, Frankrike, 1930-50-tal

Stomme av mässing. Opaliserande pressglas med dekor av snäckor. Märkta Verlys France. Bredd 25. Höjd 30 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestade. Senare bakstycken. Senare lödningar.

Utropspris
12 000 SEK