JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn.
Matbordet formgivet av Josef Frank för Firma Svenskt Tenn är fanerat med mahogny och har tre iläggsskivor, vardera längd 59,5 cm, varav en med sarg. Längd 131 cm, bredd 101,5 cm, höjd 72 cm.
Märken. Repor. Smärre slitage.
Tillhört Arvid Bjerke, arkitekt. Ritat bla Calanderska sjukhuset, Liseberg, Götaplatsen och Lorensbergskvarteren i Göteborg. Bordet har stått i Arvid Bjerkes bostad Laurinska huset.