HANS BERGSTRÖM, taklampor, 4 st, Ateljé Lyktan. 1900-talets andra hälft.
Taklampan är formgiven av Hans Bergström för Ateljé Lyktan. Lampan har en kupa av glas och ett fäste i mässing. Diameter 29 cm, höjd 27 cm.
Ej funktionstestad. Nagg. Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.