ILMARI TAPIOVAARA, matgrupp, 5 delar, "Fanett", Edsbyverken, 1950/60-tal.
Brännmärkt Edsbyverken. Bord med underrede av bok samt skiva fanerad med teak. Stolar med stomme av bok samt sits av skiktlimmad teak. Bordets längd (89+30+30) 149, bredd 75, höjd 74 cm. Stolarnas sitthöjd 43, bredd 44, djup 41, höjd 82 cm.
Smärre slitage. Repor. Märken. Stolar något rangliga.