TAKKRONA, Gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.

Takkrona med stomme av mässing, behängd med slipade glasprismor. Tre ljuspunkter. Diameter 35, höjd 85 cm.

Smärre slitage, obetydliga nagg, enstaka prismor saknas, ej funktionstestad.

Utropspris
3 000 SEK