PETER HVIDT & ORLA MØLGAARD NIELSEN, soffa samt fåtölj, France & Daverkosen, Danmark. 1950-tal.
Soffan och fåtöljen är märkta. Mörkbetsat trä, lösa klädda dynor. Soffans längd 137 cm. Sitthöjd 44 cm.
Smärre slitage med märken och repor. Fläckar på dynor.