KARMSTOLAR, ett par, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
Målade och bronserade. Rak nedåt avsmalnande och välvd ryggbricka med bladsnittsdekor, kannelerade karmar och ben, stoppad klädd sits, rygg och armlän. Sitthöjd 39 cm.
Senare bronsering. Senare målning. Fläckar. Ställvis slitage. Revor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.