BØRGE MOGENSEN, fåtöljer, ett par, "Spanska stolen", Frederica stolefabrik, Danmark, modell nr 226.
Stomme av ek. Sits och rygg av skinn. Stämpelmärkta. Sitthöjd 30. Bredd 80. Djup 55. Höjd 68 cm.
Slitage. Repor. Märken. Fläckar.