HERTHA BENGTSON, servis 50 dlr "blå eld" porslin Rörstrand 1900-talets andras hälft
Bestående av;
10 tallrikar,
10 djupa,
9 assietter,
5 skålar,
1+1 uppläggningsskålar,
2 mindre skålfat,
1 tevattenkanna,
1 tillbringare,
1 tekanna,
1 sockerskål,
6 tekoppsfat,
2 kaffekoppsfat.
Åldersrelaterat slitage. Krackelyr.