Sekretär fanerad med betsad och bonad björk. Sekretären har tre lådor samt en nedfällbar skrivklaff med bakomliggande inredning med lådfrontar fanerade med masurbjörk. På bakstycket numrerad 6723. Längd 80, djup 40, höjd 111 cm. Nyckel finns.
Gott skick med visst slitage och enstaka fanerskador. En nyckelskylt saknas.