KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, soffa, " Lilla Paradiset", ur NK:s Triva-serie, Nordiska kompaniet, 1960-tal.
Fast stoppad rygg och sits med djuphäftning, längd 144, sitthöjd ca 40, armstöd ca 56, total höjd ca 82 cm
Åldersrelaterat slitage. Två knappar i ryggen saknas