KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, skrivbord, ur "Triva"-serien, för Nordiska Kompaniet, formgivet 1962
Skrivbord fanerat med mahogny. två lådor i sargen med draghandtag av mässing ritade av Sigurd Persson. Skyltmärkt:"NK:s verkstäder Nyköping Design Kerstin Hörlin Holmquist, Made in Sweden, tillverkningsår 65". Bredd 99, djup 60, total höjd 81 cm
Smärre slitage. Helhetsintrycket är mycket gott.