SÅSSKÅL, tvådelad, silver, Gustaf Folcker, Stockholm 1829 samt Johan Mauritz Corth, Nyköping 1857.
En rund skål, invändigt förgylld, samt ett runt fat, diameter 15-17 cm, höjd 8,5 cm. Skålen av J.M. Corth och fatet av G. Folcker. Total vikt 544 gram.
Smärre slitage. Repor. Senare gravyr.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.