GEORGE NELSON, karmstol, "DAF", formgiven 1956, i produktion 1957-58, Herman Miller
En karmstol med sits av formgjuten, glasfiberförstärkt plast, ben i metall, etikettmärkt Herman Miller collection designer George Nelson. Sitthöjd 44 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Borttagen klädsel.