HANS BERGSTRÖM, taklampa SP11/6, Ateljé Lyktan, 1900-talets mitt.
Stomme i mässing och teak. 6 ljuspunkter. Längd 77 cm. Bredd 28 cm. Höjd 8 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad.