Design Övrigt
1156132
Aldo Londi
(1911-2003)

ALDO LONDI, bordslampa, stengods, Bitossi, Italien, 1960-tal.

Bordslampa i form av häst av gulglaserat stengods. Stång av mässingfärgad metall. Otydligt signerad under ena hoven. Hästen är formgiven av Aldo Londi för Bitossi, Italien. Längd 40 cm, höjd 51 cm.

Ej funktionstestad. Krackelerad glasyr och mindre glasyrmistor runt hovar och lampsockel, i övrigt gott skick.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
4 000 SEK