ALDO LONDI, bordslampa, stengods, Bitossi, Italien, 1960-tal.
Bordslampa i form av häst av gulglaserat stengods. Stång av mässingfärgad metall. Otydligt signerad under ena hoven. Hästen är formgiven av Aldo Londi för Bitossi, Italien. Längd 40 cm, höjd 51 cm.
Ej funktionstestad. Krackelerad glasyr och mindre glasyrmistor runt hovar och lampsockel, i övrigt gott skick.