ARNE JACOBSEN, karmstolar, 4 st, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark, 1976.
Fyra karmstolar av skiktlimmat, formpressat, mörkbetsat trä. Beställningar av förkromat stålrör. Arne Jacobsen formgav stolen "Sjuan" för Fritz Hansen 1955. Stolarna är stapelbara. Märkta FH MADE IN DENMARK BY FRITZ HANSEN och daterade 1976. Sitthöjd 42, höjd 75 cm.
Gott skick med slitage. Hårdare slitage på armlänen.
Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.