BLODBADSPLANSCHEN av DIONYSIUS PADTBRUGGE,koppartstick, 1676, (avdrag från den skadade plåten, 1700-tal). Sällsynt.
Kristian II:s intåg i Stockholm (Stockholms blodbad 1520). P. 41,5 x 61,5 cm. Sällsynt avdrag.
Ej examinerad ur ram, fläckar, smärre skador.
Hultmark/Moselius, "Svenska kopparstickare och etsare 1500-1944", sid 257-258. Upmark/Sjögren/Bolin/Josephson, "Stockholmsbilder från fem århundraden 1523-1923", avbildad Del II sid 5.
En av de äldsta avbildningarn v Stockholm. Kopparsticket utfördes i förminskad skala efter det nu försvunna träsnitt som på Gustav Wasas beställning förfärdigades i Antwerpen 1524. Detta blad är sällsynt.