KJELL ENGMAN, skulptur, "Mellan himmel och hav", Kosta Boda.
Flerfärgat glas i två delar, drakdjur med fenor, kropp med dekor av hästar mm, invändig dekor av figurer. Signerad undertill Kosta Boda Kjell E. Höjd 74,5 cm inkl fastmonterad sockel av granit.
Lagning vid huvudets fäste mot hals.
Galerie Kaplanen, Visby, "Esprit", 1986.