ALF SVENSSON OCH YNGVAR SANDSTRÖM, soffa / dagbädd, "Carina", Kock Möbel AB, 1900-talets andra hälft.
Stomme av ek. Lösa plymåer klädda med textil. Sitthöjd 41. Bredd 190. Djup 80. Höjd 85 cm.
Smärre slitage.