Design Konstglas
1157351
Kaj Franck
(1911-1989)

SAMLING GLAS, 12 delar, främst Kaj Franck. Nuutajärvi Notsjö och Iittala, Finland.

Fem objekt Kaj Franck varav tre Nuutajörvi Notsjö och två Iittala. Skål med vitt underfång daterad -59, skål med svart underfång daterad -62. Två vaser Timo Sarpaneva, iittala, daterade -54 respektive -58. Grön skål Tapio Wirkkala Iittala. Lila vas Aimo Okkolin, Riihimäen lasi OY. Lila skål Armando Jacobino, Kumela OY. Vas Jakko Niemi, Nuutajärvi Notsjö, daterad -59. Fågel Nuutajärvi Notsjö, daterad -63. Samtliga delar signerade. Höjd 2,5-24 cm.

Slitage. Grön skål med nagg.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
4 000 SEK