MARI SIMMULSON, figuriner, 3 st, lergods, Upsala-Ekeby, 1950-tal.
"Pojken på sköldpaddan" 126. Sittande kvinna 4123 samt 4355. Djupstämplade ms UE. Höjd 16-27 cm.
Sköldpaddan med glasyrnagg på svansen. I övrigt gott skick.
Mari Simmulson var en estnisk-svensk keramiker född i S:t Petersburg av estniska föräldrar.
Hon studerade vid Statliga Konstfackskolan i Tallinn, utförde senare praktik på Arabia Porslinsfabrik. År 1944 flyttade hon till Sverige och började arbeta tillsammans med Wilhelm Kåge vid Gustavsbergs Porslinsfabrik. 1949 lämnade hon Gustavsberg för att arbeta på Upsala Ekeby där den produktion hon är mest ihågkommen för kommer till. Det är bland annat figurer, vaser och reliefer.