FOLKE OHLSSON, fåtölj, Monterey/5-162, ritad 1960, för Bodafors
Monterey-fåtölj av Folke Ohlsson med stomme av ek. Lös rygg och sittkudde. Stämplad:"Bodafors, Design Folke Ohlsson, Made in Sweden 1963". Sitthöjd 35, bredd 74 cm
Bottenfjädrar utbytta mot masonitskiva. Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.