POUL KJAERHOLM, soffa, "PK 31-3", för Fritz Hansen. Etikettmärkt.
Tresits, lösa stoppade dynor klädda i läder, stomme i mattförkromat stål. Längd 200 cm. Sitthöjd ca 40 cm.
Smärre slitage, repor, märken, en skruv i ryggen saknas.
Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.