IMPI SOTAVALTA, HÅRGARNSMATTOR, 2 st, Aaltonens Mattväveri, Kiikka, Finland 1930-tal.
"Iltalaulu" (Aftonsången, mindre detaljerad version). Brunmelerad yllematta på linnevarp. Storlek 300x192 cm.
"Iltalaulu" (Aftonsången, mera detaljerad version på motivet). Brunmelerad yllematta på linnevarp. Storlek 310x184 cm.
Bruksslitage. Kortsidorna reparerade. Hål. Fläckar. Ställvis omfattande slitage.