Stoppad klädd sits. Enligt uppgift är fåtöljen tillverkad vid Linnaryds snickerifabrik i Småland och signerad av ägaren Henry Johansson 20/5 1944 på trästommen som nu är överklädd. Sitthöjd 43 cm.
Senare klädsel. Helhetsintrycket är gott. Smärre slitage.
Henry Johansson.