SVANTE SKOGH, stolar, 4 stycken, "Rosetto", 1900-talets andra hälft.
Stomme av teak. Fast stoppad sits klädd med konstläder. Sitthöjd 43. Bredd 45. Djup 46. Höjd 94 cm.
Smärre slitage.
Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 105.