STOLAR, 4 st, senbarock, 1700-tal.
Målade. Genombruten rygg med balusterformad bricka, stoppad klädd fast sits, svängda framben, svarvat H-kryss. Sitthöjd 46, höjd 97 cm.
Senare målning. Färgbortfall. Lagningar på en fot. Smärre slitage.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10