Driven dekor.
Mindre fat, på fyra fötter, längd ca 10,5 cm, signerat SS (Salme Sarlamo, född Erälampi), stämplat Erälampi och Käsityö (Handgjort).
Skål på fyra fötter, längd ca 21 cm, signerat SS, stämplat Käsityö.
Sammanlagd vikt 182,5 g.
Smärre slitage.