PETER HVIDT & ORLA MØLGAARD NIELSEN, fåtölj, "Ax Chair", Fritz Hansen, Danmark, formgiven 1947, 1950/60-tal.

Formpressad teak. Rygg och sits klädd skinn. Sitthöjd 40 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
3 000 SEK