1160365
Rokoko

BYRÅ, Rokoko, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft.

Byrå fanerad med amarant, rosenträ, plommon, med flera träslag. Tre lådor, beslag av mässing, skiva av kalksten. Bredd 131, djup 62, höjd 87 cm.

Renoverad och kompletterad, såsom fanerlagningar, kompletteringar samt bortfall av faner. Smärre skador, torrsprickor. Ej ursprunglig skiva från 1700-talet, omarbetad och med mindre lagningar och nagg. Tre lås och nyckel medföljer separat.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - H154
Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Auktionen avslutas

7 dagar 11 timmar
15 500
1 476
1 662
Utropspris
18 000 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 16 000 SEK. Läs mer.
Budhistorik (4 bud)
20 jul 0:23
15 500 SEK
19 jul 11:21
15 000 SEK
18 jul 15:22
10 000 SEK
18 jul 15:04
1 000 SEK