LJUSKRONA, enligt uppgift inköpt på Firma Svenskt Tenn, 1950-/60-tal.
Stomme i mässing. 6 ljushållare behängda med olikslipade prismor och glaspärlor samt droppformade prismor i rosa glas. Höjd ca 56 cm. Diameter ca 45 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.