EVA JANCKE BJÖRK, bordslampa, fajans, Bo Fajans, 1938-43.
Bordslampa av fajans med blomsterdekor i relief. Numrerad B 77-510. Höjd inklusive skärm 57 cm. Veckad tygskärm medföljer.
Ej funktionstestad. Gott skick med krackelyr.
"Bo Fajans keramiktillverkning i Gävle 1874-1967", Birgitta Lundblad, Länsmuseet Gävleborg, 1996.