STAV, för tamburmajor, silver och svärtat trä, ostämplat. Nyrokoko.

Dekor av bladslingor och rociller. Gravyr bl a Gymnase Juli 1897, Antwerpen. Längd 120 cm.

Knopp fattas. Slitage.

Tamburmajor, (eg. tambourmajor, tambour är franska ordet för liten trumma), förste trumslagare. Benämning på person som med en stav anför en musikkår i marschformation.

Utropspris
6 000 SEK
Fredrik Karlsson
Fredrik Karlsson
Specialist Smycken
+46 (0)767 81 06 06