Skålar med kräftmotiv, kanterna i försilvrad mässing, stämplade WMF. Den mindre med hänkel diameter 16 cm, höjd 8 cm, den störres diameter 21 cm, höjd 11 cm.
Salladsbestick, längd 27 cm.
Lagningar. Åldersrelaterat slitage, försilvringen sliten. Ställvis krackelyr, missfärgningar.