Cassone eller kista av ek med rikt skuren dekor på fronten. Uppfällbart lock. Sidorna med handtag av järnsmide. Längd 156, bredd 64, höjd 69 cm. Nyckel finns.
Slitage, smärre skador och lagningar. Torrsprickor, repor, märken. En lös del medföljer.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.