1163065
Helmi Vartiainen
(1988-1920)

HELMI VARTIAINEN, akvarell, signerad och daterad 1918.

Modell, 36.5 x 16 cm.

Ej examinerad ur ram.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - J1
Proveniens

Familjen av konstnären.

Övrigt

Helmi Vartiainen studerade i Ateneum, men hennes konstnärliga karriär blev kort på grund av giftemål med Tyko Sallinen 1909-1916.

Laura Pohjola
Laura Pohjola
Specialist modern och samtida konst, finländsk konst, fotografi
+358 (0)400 46 45 76

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Auktionen avslutas

6 dagar 22 timmar
100
1 064
113
Utropspris
250 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 110 EUR. Läs mer.
Budhistorik (1 bud)
18 jun 14:54
100 EUR