HELMI VARTIAINEN, akvarell, signerad och daterad 1918.
Modell, 36.5 x 16 cm.
Ej examinerad ur ram.
Familjen av konstnären.
Helmi Vartiainen studerade i Ateneum, men hennes konstnärliga karriär blev kort på grund av giftemål med Tyko Sallinen 1909-1916.