DAVID ROSÉN, soffbord, ur Triva Dura-serien, Nordiska Kompaniet. 1960-tal.
Bord med stomme av teak och emaljerad skiva. Plakettmärkt. Skivan signerad P. Törneman och daterad -63. Längd 136, bredd 56, höjd 53 cm.
Slitage. Skivan med smärre skada.