ARDY STRÜWER, akvarell, signerad ARDY STRÜWER och daterad nice 1981 med blyerts.
"Femme Arc en Ciel et Oiseau (Rainbow Woman + Bird)". Signerad ARDY STRÜWER nice 1981. 19,5 x 25,5 cm.
Ej examinerad ur ram. Inga synliga skador.
Ardy Strüwer är en svensk-indonesisk-nederländsk bildkonstnär, komiker och manusförfattare född i Djakarta. Han studerade vid Konstakademien i Haag och grafik vid Konstakademien i Stockholm. Han målar i explosiva färger, i en lekfull stil med naivt och sensuellt målade abstraktioner och figurationer. Ofta i en surrealistisk stil med kvinnoansikten då hans konst är en hyllning till livets ursprung, kvinnan. Strüwer har även varit knuten till Johansfors glasbruk som formgivare.