KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtöljer, ett par, "Skrindan", OPE-möbler, 1900-talets andra hälft.
Stommar av bok. lös stoppad sits och rygg, fast stoppade armlän. Sitthöjd ca 40, höjd 80 cm vardera.
Slitage. Repor. Märken. Fläckar.