Anders Pehrson

(Sverige, 1912-1982)
Anders Pehrson
(Sverige, 1912-1982)

ANDERS PEHRSON, bordslampor, ett par, "Simris"/"Olympia", Ateljé Lyktan, Åhus, formgiven 1964

Ett par bordslampor av blålackerad metall. Ställbara skärmar för två ljuspunkter, invändigt lackerade. Etikettmärkta Ateljé Lyktan Åhus. Höjd 38 cm.

Ej funktionstestad. Slitage. Repor.

Namnet ”Olympia” kommer från att Ateljé Lyktan fick en jätteorder till olympiaden i Munchen år 1972 på 16300 vita lampor av modellen. Se Johan Jansson Ljuset ska vara vitt och lysa fritt – Historien om Ateljé Lyktan, s. 134-135. (Arvinius förlag, Stockholm, 2009)

Klubbat pris
1 800
159
166
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (13 bud)
8
10 jul 2019 21:42
1 800 SEK
10 jul 2019 20:45
1 700 SEK
10 jul 2019 20:45
1 600 SEK
10 jul 2019 20:45
1 600 SEK
10 jul 2019 19:43
1 500 SEK
9 jul 2019 6:54
1 400 SEK
9 jul 2019 6:53
1 300 SEK
9 jul 2019 6:53
1 300 SEK
5 jul 2019 11:09
1 200 SEK
3 jul 2019 8:35
757 SEK
3 jul 2019 0:01
707 SEK
2 jul 2019 16:39
400 SEK
2 jul 2019 9:57
300 SEK

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14