Alf Lindberg

(Sverige, 1905-1990)
Alf Lindberg
(Sverige, 1905-1990)

ALF LINDBERG, olja på duk lagd på masonit, signerad Alf Lindberg.

Stilleben. 33 x 56,5 cm.

Ställvis krackelyr och mindre färgbortfall.

Studerade vid Slöjdföreningens skola 1924–1927 och vid Valands konstkola 1927–1931. Uppvuxen och skolad bland Göteborgskoloristerna, där Ragnar Sandberg, Åke Göransson, Ivan Ivarson och Inge Schiöler var medlemmar.
Alf Lindberg är främst känd för färgstarka stillegen, västkustlandskap och figurbilder, ofta i mörka färger och med åren alltmer dynamisk penselföring.
Med sitt kompromisslösa måleri och sin starka färgbehandling återgav Alf Lindberg sin värld ur ett kaos av omtagningar, infall, raderingar och övermålningar. Många av hans målningar var inspirerade av Cezanne.
År 1959 invaldes Alf Lindberg som ledamot i Konstakademien och 1973 tilldelades han den prestigefulla Prins Eugen-medaljen.
Representerad på bland annat Nasjonalgalleriet i Oslo, Moderna museet i Stockholm, Göteborgs konstmuseum, Norrköpings konstmuseum och Kalmar konstmuseum.

Utropspris
6 000 SEK