JEAN-FRANCIS LAGLENNE, olja på duk, signerad Laglenne.
"Nature morte". 81 x 65 cm.
Bildkonstnär. Utvald till salongen i Paris 1920. Jobbade också med teaterdekor, Medlem av gruppen Neo-humanism från 1924. Umgås med bland andra Pablo Picasso i Paris. Som teoretisk konstkritiker I flera betydande franska tidskrifter. Ställde ut på Berthe Weill Gallery, sedan på Galerie Vavin Raspail, i kubistisk stil. Uppmärksammas stort ihop med bland andra Yves Alix, Andre Beaudin och Andre Lhote.
Representerad: Musée national d'art moderne, Paris, Musée d'art moderne de la ville de Paris, Musée des beaux-arts de Rouen, La Piscine (Musée d'art et d'industrie André-Diligent), Roubaix, Musée d'art et d'histoire de Saint-Denis, Centre national des arts plastiques, Grenoble Museum, Zurich Design Museum and University of Virginia Art Museum in Charlottesville, USA.
Lagning. Skrapmärken.