OLOF ARBORELIUS, olja på papper lagd på papp-pannå, stämpelsignerad med monogram samt a tergo intygad.
Skogslandskap från Engelsberg. 19 x 25 cm.
Hörn med nålstick efter tidigare uppfästning. Smärre ytsmuts.
Olof Arborelius var en svensk bildkonstnär född i Orsa. Han studerade på inrådan av Johan Fredrik Höckerts vid Konstakademien i Stockholm och var elev till Richard Bergh. Från akademien erhöll han resestipendium och besökte Düsseldorf, Paris, München och Rom, vid hemkomsten blev han ledamot. Arborelius var verksam som lärare vid Tekniska skolan, var ansluten till Opponenterna och deltog i konstnärsförbundets utställningar. Han är främst känd för sina landskap och genretavlor, inspirerade av Barbizonskolans måleri. Hans konst är realistisk i sitt uttryck och hans landskapsmotiv är hämtade från Dalarna, Bergslagen, Schweiz, Italien, Stockholm och västkusten.