GEORGES BRAQUE, färglitografi, 1963, numrerad HC 2/3 och signerad i blyerts.
"Lettera Amorosa", från en serie av 29 bilder (illustrationer till René Char). 38 x 28 cm (Japan). Utgiven av Edwin Engelberts, Genève.
Oramad, monterad på kartong med två fästpunkter a tergo
(pappersremsor). Med ett par svaga veck i nedre marginalen.
Fotografen Lütfi Özkök (1923-2017)
Vallier 187
"Lettera Amorosa" är hämtad från en serie av 29 bilder (illustrationer till René Char).
Georges Braque var en fransk bildkonstnär, skulptör och räknas till en av de mest framstående modernisterna. Han studerade vid École des Beaux-Arts i Le Havre. I början av karriären målade han impressionistiskt och var en tid ansluten till fauvisterna tillsammans med bland andra Henri Matisse, Emile-Othon Friesz och André Derain. År 1908 började Braque intressera sig för geometriska former och perspektiv och inledde ett nära samarbete med Pablo Picasso. De utvecklade en kubistisk stil i monokroma färger och mångfacetterade, komplexa mönster. Hans motivkrets kretsade främst kring stilleben och musikinstrument. Efter första världskriget, i vilket Braque deltog och blev svårt skadad, målade han främst arkaiska stilleben.